XX Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, 14 sierpnia 2022 roku gościliśmy w Luboniu artystów biorących udział w XX Światowym Przeglądzie Folkloru INTEGRACJE. Tegoroczna edycja była szczególna ponieważ świętowaliśmy 20. jubileusz INTEGRACJI w Wielkopolsce. Ośrodek Kultury w Luboniu już po raz piąty brał udział w tym barwnym przedsięwzięciu. Po raz pierwszy w 2016 roku na Wzgórzu Papieskim odbył się uroczysty koncert. Tam też miały miejsce jego 2 kolejne edycje. W 2019 roku imprezę przeniesiono na plac za budynkiem Ośrodka Kultury.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem: „HISTORIA JAK Z OBRAZKA” , które nawiązywało nie tylko do opowieści prezentowanych przez artystów na scenie, ale także do dwudziestoletniej tradycji Przeglądu. Od 2001 roku INTEGRACJE gościły  114 zespołów z 41 krajów. Na scenach  miast wystąpiło blisko 6000 artystów, którzy dali ponad 118 koncertów.

Barwne stroje, ludowe przyśpiewki i tańce prezentowały w tym roku zespoły z Ekwadoru, Kolumbii, Serbii, Słowenii, Turcji oraz Polski. To wielkie muzyczne święto jest za każdym razem wspaniałym przeżyciem nie tylko dla publiczności, ale i dla samych uczestników. Już dziś zapraszamy Państwa na kolejną edycję INTEGRACJI w przyszłym roku.