Zaproszenie na wystawę do Muzeum Martyrologicznego

Zaproszenie na wystawę do Muzeum Martyrologicznego

Zaproszenie na wystawę do Muzeum Martyrologicznego

24 lutego 2024 11:00 - 12:00

Nigdy wojny. Tematyka martyrologiczna w twórczości Józefa Gosławskiego oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej

24.02. 2024 r. (sobota), godz. 11.00

Oprowadzenie kuratorskie poprowadzą: Renata Wełniak Krzysztof Ciechanowski.

Jest to pierwsza – w tej części Wielkopolski – monograficzna wystawa czasowa poświęcona dorobkowi artystycznemu Józefa Gosławskiego. Spotkanie na wystawie będzie okazją do przybliżenia postaci Artysty: jego życia, okresu w twórczości przypadającemu na lata spędzone w Poznaniu oraz dzieła stworzone ku upamiętnieniu różnych wydarzeń. Józef Gosławski był Artystą wszechstronnym wykonywał prace rzeźbiarskie w drewnie, w kamieniu, z ceramiki i w metalu. W jego twórczości można dopatrywać się wpływów kubizmu, koncepcji sztuki Stanisława Szukalskiego, a także fascynację kulturą Antyku i starożytnego Egiptu. Większość dzieł stanowiąca przedwojenny dorobek artystyczny J. Gosławskiego nie zachowała się. Unikatem w jego twórczości są karykatury m.in. Józefa Piłsudskiego i Mahatmy Ghandiego.   Tworzył nie tylko pomniki, ale także rzeźby portretowe, rysunki oraz  małe formy: medale i numizmaty. Jako wybitny projektant monet opracował te najbardziej znane, które wprowadzone zostały do obiegu w okresie PRL-u: 5 zł z wizerunkiem rybaka, 10 zł z Mikołajem Kopernikiem oraz okolicznościową, srebrną 100-złotówkę z Mieszkiem i Dąbrówką – wyemitowaną przez Narodowy Bank Polski w 1966 r. z okazji obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Spotkanie w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie. Wydarzenie bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. Zapisy w tygodniu poprzedzającym spotkanie.

Zgłoszenia mailowe: muzeum@zabikowo.eu lub telefoniczne – 61 813 06 81                                   do dnia 23 lutego br. godz. 15.00.