Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2023 r. obchodziliśmy po raz trzeci Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Z tej okazji w 105. rocznicę tego wydarzenia w Luboniu odbyły się uroczyste obchody. Uroczystości rozpoczęły się pod Krzyżem Milenijnym o godzinie 17.30 apelem pamięci, a następnie złożeniem kwiatów i zniczy przez przedstawicieli władz miasta oraz lubońskich szkół, stowarzyszeń i organizacji.

O godzinie 18.00 w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny. Tuż po niej odbył się wyjątkowy koncert w wykonaniu Świętogórskiej Orkiestry Dętej z Gostynia, której początki sięgają 1925 roku.

Głównym celem Świętogórskiej Orkiestry jest uświetnianie uroczystości kościelnych w świętogórskiej bazylice oraz prowadzenie nauki gry na instrumentach. Zespół koncertuje także poza murami klasztoru, każdego roku występuje w wielu miejscach Polski.

W repertuarze oprócz utworów liturgicznych – licznych pieśni, intrad, kolęd, itp., są: muzyka biesiadna, muzyka filmowa, standardy muzyki rozrywkowej i muzyki pop.

Obecnie zespół liczy 40 członków. W głównej mierze są to wychowankowie orkiestry, ale też uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu.

Pięknie dziękujemy Świętogórskiej Orkiestrze za uświetnienie lubońskich obchodów. Dziękujemy również księdzu prałatowi Romanowi Kubickiemu, proboszczowi parafii św. Jana Bosko w Luboniu za pomoc w organizacji koncertu, a także Lubońskiemu Bractwu Kurkowemu, Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” oraz panu Bronisławowi Łopińskiemu za użyczenie sprzętu nagłaśniającego.

Ośrodek Kultury w Luboniu

Fot. Ośrodek Kultury w Luboniu i Mateusz Niećkowiak