52. rocznica wybuchu dekstryny

52 lata temu, 22 lutego 1972 roku około godz. 23.07 na terenie Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu na wydziale produkcji dekstryny doszło do tragicznego w skutkach wybuchu pyłów, na skutek czego pod gruzami czterokondygnacyjnego budynku zginęło 17 osób, a 10 zostało rannych. Wybuch dekstryny na terenie lubońskich zakładów to największy dramat w historii naszego miasta.

W wyniku wybuchu zginęli: – Małżeństwo Cecylia (58 l) i Jan (62 l) Brękowie- Stanisław Dzidek (58 l) – Marek Gabler (64 l) – Leonarda Grobelna (43 l)- Wanda Grochowina (46 l)- Eugeniusz Hetman (42 l)- Gertruda Kotecka (40 l)- Jan Krzewiński (36 l)- Zofia Kubiak (59 l)- Henryk Kujawa (47 l)- Janina Kulza (39 l)- Wojciech Markiewicz (24 l)- Jadwiga Mendelska (26 l)- Stanisława Michałowska (58 l)- Roman Ostafin (40 l)- Tadeusz Sikora (36 l).

W 52. rocznicę wybuchu dekstryny, Małgorzata Machalska Burmistrz Lubonia, Teresa Zygmanowska Przewodnicząca Rady Miasta Luboń, Michał Popławski oraz Dorota Franek Zastępcy Burmistrz Miasta Luboń, przedstawiciele Rady Miasta wraz z Reginą Górniaczyk Dyrektor Ośrodka Kultury w Luboniu, Michałem Kosińskim Prezesem LOSIR Luboń, przedstawicielami OSP Luboń, przedstawicielami Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku, kadrą i uczestnikami Dzienny Dom „Senior-Wigor” w Luboniu oraz rodzinami tragicznie zmarłych, złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym te tragiczne wydarzenia.

Po oficjalnej uroczystości przygotowanej przez Ośrodek Kultury w Luboniu odbyła się wystawa fotografii pt. „Katastrofa w Luboniu”.

Ośrodek Kultury w Luboniu serdecznie dziękuje Panu Bronisławowi Łopińskiemu z firmy „Memento Mori” za nagłośnienie uroczystości.

zdj. Paweł Wolniewicz i Urząd Miasta