51. rocznica wybuchu dekstryny

LUBOŃSKA KATASTROFA

51 lat temu, 22 lutego 1972 roku około godz. 23.07 na terenie Wielkopolskich Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Luboniu na wydziale produkcji dekstryny doszło do tragicznego w skutkach wybuchu pyłów, na skutek czego pod gruzami czterokondygnacyjnego budynku zginęło 17 osób, a 10 zostało rannych. Wybuch dekstryny na terenie lubońskich zakładów to największy dramat w historii naszego miasta.

W wyniku wybuchu zginęli: – Małżeństwo Cecylia (58 l) i Jan (62 l) Brękowie- Stanisław Dzidek (58 l) – Marek Gabler (64 l) – Leonarda Grobelna (43 l)- Wanda Grochowina (46 l)- Eugeniusz Hetman (42 l)- Gertruda Kotecka (40 l)- Jan Krzewiński (36 l)- Zofia Kubiak (59 l)- Henryk Kujawa (47 l)- Janina Kulza (39 l)- Wojciech Markiewicz (24 l)- Jadwiga Mendelska (26 l)- Stanisława Michałowska (58 l)- Roman Ostafin (40 l)- Tadeusz Sikora (36 l).

W 51. rocznicę tych tragicznych wydarzeń Urząd Miasta Luboń i Ośrodek Kultury w Luboniu zorganizowali uroczystości upamiętniające ofiary tej katastrofy. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy na cmentarzu komunalnym. Następnie przed pomnikiem ofiar, który został przeniesiony z terenu dawnego zakładu Wielkopolskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Ziemniaczanego na skwer miejski przy ul. Armii Poznań obok nr 49, odbył się uroczysty apel pamięci, złożenie kwiatów i zniczy.

Ośrodek Kultury w Luboniu dziękuje księdzu prałatowi Romanowi Kubickiemu za odprawienie Mszy św. w intencji ofiar i ich rodzin, a także panu Bronisławowi Łopińskiemu z firmy „Memento Mori” za nagłośnienie i pomoc w organizacji uroczystości.