13. Biba w Lasku

13. Biba w Lasku przeszła do historii.

Choć prognozy pogody nie nastrajały optymistycznie i zapowiadano deszczową sobotę, aura nam dopisała, a nawet pojawiło się słoneczko. Dla nas, jako organizatorów takiego przedsięwzięcia plenerowego pogoda jest niezwykle ważna. Choć impreza trwa tylko kilka godzin, przygotowania trwają kilka tygodni i wymagają zaangażowania bardzo wielu osób. Tym bardziej miło nam, że jak co roku publiczność nie zawiodła i bawiła się do samego wieczora.

Na początku imprezy na scenie zaprezentowali się artyści związani z Ośrodkiem Kultury w Luboniu: Zespół Tańca Ludowego „Lubonie”, Zespół Śpiewaczy „Szarotki”, Zespół Wokalno-Instrumentalny TON oraz solistki uczęszczające na zajęcia wokalne: Emilia Baranowska, Wiktoria Gniazdowska oraz Julia Breszyk.

Wystąpiły także zaprzyjaźnione z Ośrodkiem Kultury zespoły: Olki Group oraz zespół Komorniczanie.

Podczas festynu można było skosztować „pyry po lubońsku”, domowych wypieków, specjałów kuchni ukraińskiej, zakupić miód i artykuły rękodzielnicze: świece sojowe, lalki szmaciane, makramy, biżuterię i wyroby ceramiczne.

Dla dzieci przygotowaliśmy szereg atrakcji: dmuchaną zjeżdżalnię, kolejkę, stoisko ze zwierzętami gospodarskimi, a także stoiska z łakociami: watą cukrową, popcornem, lodami i goframi.

Animatorzy z firmy Animatori prowadzili dla dzieci zabawy i sportowe konkurencje, a także malowali buźki 🙂

Stowarzyszenie Miłośników Gier Planszowych Kości zapraszało uczestników festynu do gier plenerowych, a strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubonia prezentowali wóz strażacki.

Ozdobą imprezy były przechadzające się i chętnie pozujące do zdjęć Bamberki z Towarzystwa Bambrów Poznańskich.

Gwiazdą wieczoru był zespół KRAMBABULA.

To folkowo – rockowy zespół z Poznania, założony w grudniu 2014 roku przez Piotra Czuchtę. Wokalistką jest Sybilla Sobczyk-Gulewicz. Zespół łączy kulturę: łemkowską, ukraińską i polską oraz ich zanikające ludowe melodie. Dawne pieśni otrzymały nowy rockowy charakter. Zespół fantastycznie łączy instrumenty klasyczne: saksofon, trąbkę i akordeon z instrumentami rockowymi. To był niesamowity i bardzo energetyczny koncert.

Na zakończenie sobotniej imprezy wystąpił fantastyczny, niezwykle żywiołowy zespół Boogie Boys, wykonujący utwory w stylu boogie woogie, z domieszką czarnego bluesa. Zespół powstał w 2002 roku i od tej pory z sukcesem koncertuje w krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie

zdobył liczne nagrody. Trudno się dziwić, gdyż muzyka, którą prezentuje, a przede wszystkim osobowości sceniczne muzyków powodują, że koncert staje się muzycznym show.

Konferansjerkę poprowadziła Sylwia Prętka-Galas, która posługując się gwarą opowiadała zabawne historie i rozbawiała publiczność.

Pięknie dziękujemy wszystkim artystom za uświetnienie 13 Biby w Lasku, a mieszkańcom za dobrą zabawę.

Za scenę, oświetlenie i nagłośnienie odpowiadała firma Broker Sound, która jak zwykle zrobiła to bardzo profesjonalnie. Straży Miejskiej i firmie Victory dziękujemy za utrzymanie porządku podczas imprezy.

Osobne podziękowanie kierujemy także do Pana Rafała Gramzy, który udostępnił nam bele słomy na ozdobny wiatrak.

Ośrodek Kultury w Luboniu

Poniżej fotorelacja z sobotniej Biby W Lasku 🙂