OD CEGŁY DO ARCHITEKTURY

Wystawa fotografii uczniów Gimnazjum nr 2 w Luboniu

Cegła to przedmiot banalny, z oczywistą – zdawałoby się – formą i funkcją. Jest to w końcu jeden z podstawowych materiałów budowlanych, znany od czasów starożytnych, popularny na całym świecie. Bardzo często to właśnie z cegły zbudowane są nasze domy, obiekty użyteczności publicznej, płoty, fundamenty, kominy. Wraz z upływem czasu cegła jest trochę mniej widoczna, zmienia się także jej funkcja. Stare ceglane budynki są tynkowane lub ocieplane, ale cegła jest nadal obecna. Inna nieco staje się jej funkcja – przestaje być wyłącznie materiałem konstrukcyjnym, coraz częściej pełni również rolę dekoracyjną. Jakże często możemy ją znaleźć odkutą z tynku w naszych wnętrzach, na fragmentach elewacji nowych budynków, podmurówkach i w innych niespodziewanych rolach i miejscach.

Bez cegły nie ma praktycznie architektury wokół nas. Zadaniem uczniów biorących udział w projekcie Erasmus+ „Découvrir et faire découvrir son pays ou sa région par l'art local et ses artistes” było wybrać się na spacer z aparatem fotograficznym po najbliższej okolicy. Chcieliśmy, żeby odnaleźli architekturę stworzoną z cegły na swojej ulicy, wokół domu, w najbliższym lub nieco dalszym sąsiedztwie. Mieli przyjrzeć się z uwagą, jak wygląda przestrzeń urbanistyczna, w której mieszkają lub przebywają. Oprócz refleksji nad miejscem dokonali fotograficznej dokumentacji, zaświadczyli o obecnym stanie architektury zbudowanej z cegły. Upływ czasu nieubłaganie odciska swoje piętno na naszym świecie.

Luboń jest zagłębiem architektury zbudowanej z cegły. W naszym mieście można znaleźć wiele znakomitych przykładów obiektów wymurowanych z tego materiału. Jest w nim także wiele przykładów nieudolności, ograniczeń ekonomicznych, a także obiektów zapomnianych. Wszystkie one tworzą klimat i koloryt miasta. Kiedyś na terenie Żabikowa, Kotowa i Świerczewa istniały cegielnie, które produkowały cegły między innym dla Poznania i okolic. Z żabikowskiej cegły zbudowano Zamek Cesarski w Poznaniu, wiele kamienic w tym mieście, ale także na przykład budynek dawnej szkoły elementarnej w Luboniu (zbieg ulic Armii Poznań i J. H. Dąbrowskiego). Cegielni na terenie Lubonia już nie ma. Nadal tworzy się jednak architekturę z cegły, materiału, który powstał z przekształcenia gliny, piasku i wapnia w podstawowy materiał budowlany, przedmiot nieomal baśniowy

Wystawa, którą możemy oglądać, jest wypadkową pracy z obiektywem aparatu fotograficznego i spostrzegawczości uczniów.

cegla2017

cegla2017

cegla2017

cegla2017

cegla2017

cegla2017

cegla2017

cegla2017