ikona facebook     kreska     Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Relacja z obchodów 99. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia 2017 w Luboniu odbyły się miejskie obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Rocznicy wyjątkowej, gdyż symbolicznie otwierającej 100. jubileusz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W tym dniu, organizowana przez Ośrodek Kultury w Luboniu uroczystość rozpoczęła się Mszą Św.
w intencji ojczyzny w kościele p.w. Św. Jana Bosko. Następnie, przy asyście Bractwa Kurkowego, Związku Strzeleckiego Strzelec oraz grupy rekonstrukcyjnej Semper Fidelis, przy Krzyżu Milenijnym odbył się Apel Pamięci ku czci Powstańcom oraz złożone zostały kwiaty pod tablicą pamiątkową, a zebrani mieszkańcy wraz z Władzami miasta oraz zaproszonymi Gośćmi odśpiewali „Rotę” autorstwa Marii Konopnickiej.

Uroczystość obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego swoją obecnością zaszczycili przedstawiciel posła na Sejm RP Bartłomieja Wróblewskiego Pan Jakub Wojciechowski, przedstawiciel Starosty Powiatu Poznańskiego – członek zarządu Powiatu Pan Piotr Zalewski, Władze Miasta Luboń – Pani Burmistrz Małgorzata Machalska z zastępcą Panem Mateuszem Mikołajczakiem oraz przewodnicząca Rady Miasta Luboń Pani Teresa Zygmanowska, a także Radni Miasta Luboń, przedstawiciele lubońskich szkół oraz instytucji miejskich.

Podczas uroczystości przy Krzyżu Milenijnym nastąpiło odczytanie 30. nazwisk Powstańców Wielkopolskich z terenów naszego miasta, których groby na żabikowskim cmentarzu opatrzone zostały pamiątkowymi tabliczkami, a którym chwała i cześć wyrażona została oddaną salwą honorową. Odczytany został także list okolicznościowy złożony przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka na ręce Burmistrz Miasta Luboń Pani Małgorzaty Machalskiego i Dyrektor Ośrodka Kultury w Luboniu Pani Reginy Górniaczyk.

Mieszkańcy naszego miasta biorący udziały w Powstaniu Wielkopolskim, których groby na cmentarzu w Żabikowie zostały już oznaczone:

 1. Adamski Ludwik
 2. Andrzejewski Andrzej
 3. Augustyniak Jan
 4. Budny Jan
 5. Ceglarek Michał
 6. Gawałek Józef
 7. Górczak Stefan
 8. Kęsy Marcin
 9. Kornaszewski Stanisław
 10. Krupka Franciszek
 11. Krzyżostaniak Antoni
 12. Kubiak Józef
 13. Kubiak Józef
 14. Kubiak Florian
 15. Kubiak Szczepan
 16. Lisiecki Władysław
 17. Melinger Andrzej
 18. Mrugalski Stanisław
 19. Mączkowski Franciszek
 20. Nowak Wincenty
 21. Hildebrandt Andrzej
 22. Palacz Jan
 23. Paczyński Antoni
 24. Skibiński Wojciech
 25. Skrzypczak Stanisław
 26. Skóra Wacław
 27. Sypniewski Franciszek
 28. Spychała Franciszek
 29. Wdowiak Stanisław
 30. Wylegała Leon.

Chwała i cześć Powstańcom!

1
2
3
4
5
17
14
11
10
9
8
7
6
15
16

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.